Dziś, tj. 26 marca 2020 r., pod obrady Sejmu trafił rządowy projekt ustawy zawierającej nowe rozwiązania antykryzysowe.
Pierwotna wersja ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zakładała odroczenie obowiązku płatności składek ZUS na okres 3 miesięcy.
Rozwiązanie to spotkało się z powszechną krytyką. Po pierwsze, sam fakt odroczenia w czasie terminu zapłaty składek stanowił niedostateczną reakcję na problemy, z którymi muszą obecnie zmagać się przedsiębiorcy. Po drugie, sama procedura ubiegania się o odroczenie okazała się wysoce skomplikowana. Wymagany przez ZUS druk obejmował szereg szczegółowych danych. Prawidłowe i kompletne wypełnienie wniosku to zadanie wymagające dużo cierpliwości i czasu.
W celu poprawy sytuacji przedsiębiorców dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa, do projektu tzw. tarczy antykryzysowej wprowadzono zmianę, która polega na zwolnieniu z obowiązku zapłaty składek.
Zgodnie z treścią art. 31 zo ustawy, zwolnienie ze składek za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r. ma dotyczyć obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy, Funduszu Solidarnościowego, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Funduszu Emerytur Pomostowych.
Kto może skorzystać z tej opcji?
Zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek przysługuje, jeżeli płatnik składek:
1) jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub w innych przepisach odrębnych;
2) wykonywał działalność przed dniem 1 lutego 2020 r.;
3) jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców;
W myśl powyższej ustawy, za „mikroprzedsiębiorcę” uznaje się przedsiębiorcę, który:
- średniorocznie zatrudniał nie więcej niż 10 pracowników
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług, czy też wszelkich operacji finansowych o wartości nieprzekraczającej 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych)
- posiada sumy aktywów bilansu końcowego, które nie przekraczają 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych).
Przesłanki muszą zostać spełnione łącznie w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych.
4) nie korzystał z innych form pomocy dla przedsiębiorców przewidzianych w art. 15g oraz art. 15zq;
5) osiągnął przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek nie wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. – w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność zobowiązanej do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenia.
Zgodnie z treścią Obwieszczenie Ministra Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2020 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia:
- kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. wynosi 5 227 zł.
„300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto” będzie więc stanowić kwota 15 600 zł.
Warto również podkreślić, że:
- w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, należności podlegające zwolnieniu są ustalane od obowiązującej dany podmiot najniższej podstawy wymiaru składek;
- składki za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. będą finansowane z budżetu państwa;
- z tego tytułu nie zostaną naliczone odsetki za opóźnienie.
Wniosek w tej sprawie należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r.
Forma: dokument papierowy, dokument elektroniczny opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym/zaufanym/osobistym za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS.
Powyższe informację będą aktualizowane.
Jeżeli potrzebują Państwo szczegółowej porady prawnej w tym temacie zapraszamy do kontaktu:
tel. 514 389 605
kancelaria@kancelaria-ciesielski.pl