Z początkiem 2025 r. ustawodawca wprowadził nową klasyfikację działalności gospodarczej tj. Polską Klasyfikację Działalności 2025 (PKD 2025), która zastąpiła dotychczas stosowaną klasyfikację PKD 2007. Przedsiębiorcy powinni dokładnie przeanalizować wprowadzone zmiany, gdyż od teraz każda aktualizacja wpisów w rejestrach CEIDG oraz KRS wymaga podania kodów działalności zgodnych z nową klasyfikacją.
1 stycznia 2025 r. – wchodzi w życie klasyfikacja PKD 2025.
31 grudnia 2026 r. – ostatni dzień na dostosowanie kodów działalności do nowych standardów.
1 stycznia 2027 r. – systemy rejestrowe automatycznie przekształcą kody PKD 2007 na PKD 2025.
PKD 2025 zachowuję pełną spójność i porównywalność z PKD 2007, jednak wprowadza kilka kluczowych zmian.
Po pierwsze, niektóre z dotychczasowych kodów działalności gospodarczej uległy przekształceniu lub rozszerzeniu np. jeden ogólny kod PKD mógł zostać zastąpiony 4 kodami, które są dużo dokładniejsze, co ma ułatwić przedsiębiorcom dopasowanie prowadzonych przez siebie działalności do właściwych kodów.
Nowa klasyfikacja została uzupełniona o typy działalności które w ostatnich latach zyskały na znaczeniu w gospodarce są to np. PKD 52.32.Z „Pośrednictwo w transporcie pasażerskim”, PKD 55.40.Z „Pośrednictwo w zakwaterowaniu”. Dzięki temu właściwe kody PKD dla swojej działalności znajdują teraz przedstawiciele branż związanych z najmem krótkoterminowym czy nowymi technologiami.
Pełną listę kodów PKD 2025 wraz z porównaniem do PKD 2007 można znaleźć tutaj: PKD 2025
PKD 2025 została dostosowana do zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE).
Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 stycznia 2025 roku, mają zapewniony okres przejściowy, w którym mogą korzystać zarówno z PKD 2007 jak, i PKD 2025. Będzie to miało zastosowanie do końca 2026 r.
Należy jednak podkreślić, że każda modyfikacja wpisu w CEIDG lub KRS, na przykład zmiana zakresu działalności gospodarczej, obliguje przedsiębiorcę do dostosowania wszystkich kodów do nowej klasyfikacji PKD 2025.
Oznacza to, że przy każdej aktualizacji dokumentacji rejestrowej konieczne będzie wskazanie kodów działalności zgodnych z obowiązującymi przepisami.
Automatyczna zmiana po 2026 roku
Jeżeli przedsiębiorca nie dokona aktualizacji kodów PKD do 31 grudnia 2026 roku, systemy rejestrowe dokonają automatycznego przeklasyfikowania z PKD 2007 na PKD 2025.
Automatyczna zmiana została zaplanowana na 1 stycznia 2027 roku.
Może się to wiązać z licznymi problemami. System może błędnie przeklasyfikować aktualne kody PKD, może pominąć lub dodać niewłaściwe zakresy działalności gospodarczej.
Jak bowiem wynika z nowej klasyfikacji działalności gospodarczej - nie wszystkie kody PKD 2007 zostały przeniesione w niezmienionym zakresie do PKD 2025. Niektóre z kodów zostały zastąpione kilkoma nowymi.
Rekomendujemy, aby wcześniej zweryfikować i dostosować kody ujawnione w rejestrze zgodnie z rzeczywistym zakresem prowadzonej działalności.
W skrócie:
jeśli prowadziłeś działalność przed 2025 r., obecnie nie musisz zmieniać kodów
Jeśli jednak dokonujesz teraz jakiejkolwiek zmiany w CEIDG lub KRS, to przy okazji MUSISZ zaktualizować kody.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zmian w PKD lub potrzebują pomocy w dostosowaniu wpisu w rejestrze CEIDG lub KRS, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią.
aplikant radcowski
Specjalista w obszarze obsługi klientów biznesowych w sprawach rejestrowych, prawa umów, prawa spółek, windykacji, prawa podatkowego.