19 września 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę (III CZP 5/24) dotyczącą postępowania sądowego mającego istotne znaczenie dla możliwości pozwania banków wobec których toczy się postępowanie upadłościowe takich jak Getin Noble Bank. Innymi słowy Sąd stwierdził, czy można żądać ustalenia nieważności umowy kredytu, jeżeli bank wszedł w procedurę upadłościową.
Sąd Najwyższy stwierdził, że:
postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, co do którego w toku postępowania ogłoszono upadłość (…) może być podjęte z chwilą ustalenia osoby pełniącej funkcję syndyka.
Jakie są skutki uchwały?
Uchwała pozwoli ujednolicić praktykę sądów rozpoznających sprawy frankowe przeciwko Getin Noble Bank. Frankowicze nie muszą już czekać na zakończenie postępowania upadłościowego, a co za tym idzie – Sądy nie powinny zawieszać postępowań w ich sprawach. Tym samym nie mają już żadnych podstaw do wstrzymywania procesów toczących się w sprawach umów zawartych z Getin Noble Bank.
Frankowicze w pierwszej kolejności powinni kierować do Sądu wnioski o zabezpieczenie roszczenia o stwierdzenie nieważności poprzez np. wstrzymanie obowiązku dokonywania na rzecz banku spłat rat kapitałowo-odsetkowych kredytu oraz zakazanie złożenia wobec kredytobiorców jednostronnego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy kredytu. Jeżeli sąd uwzględni taki wniosek Kredytobiorcy nie będą zobowiązani do wpłacania do banku dalszych rat przez czas trwania postępowania, szczególnie w sytuacji, gdy kapitał jest już spłacony.
Frankowicze zawierający umowy z Getin Noble Bank mogą dochodzić swoich praw na takich samych zasadach jak kredytobiorcy frankowi zawierający umowy z innymi bankami, bez konieczności oczekiwania na zakończenie postępowania upadłościowego. Uzyskanie wyroku unieważniającego umowę pozwala także na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Dzięki temu nieruchomości stają się wolne od obciążeń. Wydany w sprawie cywilnej wyrok będzie także sygnałem dla syndyka, sędziego komisarza i sądu upadłościowego do uwzględnienia wierzytelności kredytobiorcy na liście wierzycieli.
Natalia Kowalska
aplikantka radcowska