Ustawa o ochronie sygnalistów już wkrótce wejdzie w życie. Jesteś na nią gotowy? 

Już 25 września 2024 r. wejdzie w życie zdecydowana większość przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, której celem jest zabezpieczenie osób zgłaszających naruszenia prawa w swoich miejscach pracy. Sygnalistą może być pracownik, ale także m.in. osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. na umowie zlecenie), a nawet stażysta, wolontariusz czy praktykant. 

Jakie naruszenia może zgłosić sygnalista? 

Zgodnie z ustawą naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące m.in. ochrony konsumentów, ochrony prywatności i danych osobowych, zamówień publicznych, korupcji, ochrony środowiska, bezpieczeństwa transportu, bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z prawem, bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, zdrowia publicznego i inne.  

Kto musi stosować ustawę? 

Jeśli jesteś pracodawcą zatrudniającym co najmniej 50 osób twoim prawnym obowiązkiem jest wdrożenie ustawy w swoim przedsiębiorstwie.  Podobnie, będziesz do tego zobligowany, jeżeli wykonujesz działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, nawet jeżeli nie zatrudniasz 50 osób.  

Co jeśli nie wdrożę ustawy? 

Podmiot, który nie dopełnia swojego ustawowego obowiązku wdrożenia ustawy albo podejmuje działania odwetowe w stosunku do sygnalisty, naraża się na karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Ponadto, należy pamiętać, że nawet jeśli nie masz ustawowego obowiązku wdrożenia ustawy, sygnalista w dalszym ciągu może zgłosić naruszenia do odpowiednich organów. 

Dobrowolne stosowanie ustawy – minimalizacja ryzyka prawnego i ochrona wizerunku 

Nawet jeśli pracodawca nie jest zobowiązany do stosowania ustawy, to naruszenia zgłaszane przez sygnalistów do organów mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.  

Wdrożenie ustawy, a zatem posiadanie procedur zgłoszeń wewnętrznych, może pomóc w szybkim wykrywaniu i naprawianiu problemów, zanim staną się one większym zagrożeniem. To pozwala na lepszą kontrolę nad ryzykami prawnymi i finansowymi, a także może pomóc w ochronie  reputacji przedsiębiorcy poprzez  rozwiązywanie potencjalnych problemów, zanim staną się one publicznie znane.  

Przedsiębiorcy, którzy wdrażają procedury ochrony sygnalistów, mogą zwiększyć swoją transparentność zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, co z kolei wzmacnia reputację firmy i może przyciągnąć nowych klientów oraz partnerów biznesowych. 

W przypadku braku możliwości dokonania zgłoszenia naruszenia do pracodawcy, pracownikowi – sygnaliście nie pozostaje nic innego, jak dokonanie zgłoszenia bezpośrednio do organu, a  przedsiębiorca nie buduje swojego dobrego wizerunku. 

Wdrożenie ustawy 

Podmiot, który zobowiązany jest do stosowania ustawy, bądź który widząc liczne korzyści decyduje się na jej stosowanie dobrowolnie, powinien opracować m.in. procedurę zgłoszeń wewnętrznych i dostosować swoją wewnętrzną dokumentację.  

Jako kancelaria specjalizująca się w obsłudze przedsiębiorców przeprowadzimy Cię przez cały proces wdrożenia ustawy przygotowując niezbędne dokumenty oraz przeprowadzając szkolenie, dzięki któremu będziesz wiedział jak postępować w przypadku zgłoszeń sygnalistów. Wdrożenie odbywa się po uprzedniej konsultacji celem ustalenia rozwiązania najkorzystniejszego dla naszego klienta.  

Koszt całego wdrożenia może zaczynać się już od kwoty 2.925 zł + VAT. 

Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na Twoje pytania!

Wirginia Wodziak 

Radca prawny 

Zapraszamy do kontaktu!
Bądź na bieżąco - zapisz się do naszego Newslettera!

Najnowsze wpisy

Wszystkie artykuły
PRAWNICY, KTÓRZY ROZUMIEJĄ BIZNES
Zostaw nam swój adres e-mail lub telefon a skontaktujemy się z Tobą.

    PRAWNICY, KTÓRZY ROZUMIEJA BIZNES
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram