Porady prawne – czy naprawdę potrzebujemy pomocy specjalisty?

Można spotkać się z poglądem, że pomoc prawnika potrzebna jest tylko w wysoce skomplikowanych sprawach. Część osób wyznaje przy tym zasadę, że wszystko można znaleźć w Internecie, zaś do specjalisty warto się zwrócić dopiero wówczas, gdy efekt naszych działań nie jest satysfakcjonujący, lub np. gdy przestajemy sobie samodzielnie radzić w procesie.

Czy takie podejście jest rzeczywiście jest trafne?

Moje doświadczenie wskazuje, że faktycznie istnieją sprawy, z którymi na pierwszy rzut oka niemal każdy powinien poradzić sobie w pojedynkę, np. sprawa o zapłatę bezspornej dotąd należności.

Jednak w tym miejscu wskazać należy na pewne niebezpieczeństwo. Nasza ocena, że sprawa jest prosta i nie ma żadnych zagrożeń, wcale nie musi być właściwa i obiektywna.

Klarowny z pozoru stan faktyczny może np. skrywać problemy. Może się np. okazać, że nasz kontrahent jest nierzetelny, zaprzeczy naszym słusznym twierdzeniom (np. stwierdzi, że wcale nie wykonaliśmy na jego rzecz usługi), a dodatkowo będzie przedłużał postępowanie, by w tym czasie ukryć swój majątek.

Dobry prawnik uchwyci opisane ryzyko i wprowadzi w życie środki zapobiegawcze (np. sformułuje dalej idące wnioski dowodowe odpierając twierdzenia kontrahenta, wykaże przed sądem, że druga strona działa na zwłokę, a przy tym doprowadzi do zabezpieczenia roszczenia).

Co ważne, rzetelny radca prawny czy też adwokat nie będzie tych problemów sztucznie generował, by przywiązać do siebie klienta. Takie działanie byłoby bowiem niezwykle krótkowzroczne i szkodliwe.

Osobiście przestrzegałbym również przed podejściem – „złożę pozew tak, jak mi się wydaje, a jeśli pojawią się problemy to wówczas poszukam prawnika”. Niestety, popełnione na wstępie błędy (np. wskazanie niewłaściwej podstawy żądania, wadliwe oznaczenie strony pozwanej, uchybiony termin) okazują się być niezwykle trudne do naprawienia.

Powracamy więc do głównego pytania – czy prawnik naprawdę jest nam potrzebny, czy faktycznie powinniśmy sięgać po porady prawne?

Odpowiadając na powyższe, musimy się zastanowić, co w istocie zyskujemy powierzając nasz problem profesjonaliście:

– wiedza i doświadczenie – w różnych dziedzinach życia sięgamy po pomoc specjalisty. Oczywiście, w pewnych sprawach jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jeśli wyrwiemy gniazdko elektryczne ze ściany, w kilka minut, bez większego ryzyka i specjalistycznych narzędzi zdołamy swój problem naprawić. Jeśli jednak nasz przypadek jest poważniejszy i mamy np. spięcie w instalacji, nie zawahamy się, by zadzwonić po certyfikowanego elektryka, najlepiej z dużą wiedzą i odpowiednim stażem.

Podobne podejście powinniśmy stosować w przypadku problemów prawnych. Warto ufać ludziom specjalizującym się w danej dziedzinie.

– poczucie bezpieczeństwa – dobry prawnik to nie tylko znajomość przepisów i orzeczeń sądowych. Udając się do radcy prawnego możemy liczyć na wysłuchanie naszych problemów. Współpraca z kancelarią daje poczucie, że nie jesteśmy w naszej sprawie osamotnieni.

– odpowiedzialność – Internet pełen jest porad, wskazówek i wzorów. Wiedza ta może być naprawdę przydatna. Na różnych portalach trafić można na materiały naprawdę wysokiej jakości, przygotowane przez fachowców. Niestety, nie ma gwarancji, że dokumenty, wskazówki, po które sięgamy są prawidłowe i pozostały aktualne. W przypadku, gdyby skorzystanie z wyżej wymienionych przyniosło nam szkodę, najczęściej będziemy musieli pogodzić się z tym, że nikt nam jej nie zrekompensuje. Inaczej przedstawia się sprawa, gdy trafiamy do kancelarii. Na mocy zawartej umowy prawnik zobowiązuje się do świadczenia usług najwyższej jakości, do zachowania najdalej idącej staranności. Co ważne, w ramach swojej praktyki, radcowie prawni podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

– koszty – to że usługi prawne są za drogie to obecnie mit. Decydując o tym, czy potrzebujemy prawnika powinniśmy raczej odpowiedzieć sobie na pytanie – czy stać nas na to, by w swojej sprawie prawnika nie mieć. Warto pamiętać, że bardzo często, po zakończeniu sprawy istnieje możliwość odzyskania poniesionych wydatków od drugiej strony procesu.

Reasumując, w zdecydowanej większości spraw, konsultacja z prawnikiem wydaje się być rozsądnym krokiem.

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

25 czerwca, 2024
Czy dotyczą mnie Standardy Ochrony Małoletnich? Przedsiębiorco! Sprawdź co musisz zrobić żeby wprowadzić Standardy Ochrony Małoletnich w swojej firmie!
21 czerwca, 2024
Czy dotyczą mnie Standardy Ochrony Małoletnich?
1 2 3 24
PRAWNICY, KTÓRZY ROZUMIEJĄ BIZNES
Zostaw nam swój adres e-mail lub telefon a skontaktujemy się z Tobą.

    PRAWNICY, KTÓRZY ROZUMIEJA BIZNES
    ul. Gdańska 4A, lok. 4B, 87-100 Toruń
    poniedziałek - piątek: 9-16
    +48 739 199 006kancelaria@kancelaria-ciesielski.plUmów się na spotkanieZADZWOŃ
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram