Getin Noble Bank upadł – jak zgłosić wierzytelność?

W Krajowym Rejestrze Zadłużonych, w dniu 20 lipca 2023 r. pojawiła się informacja o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank. Upadłość tak dużego przedsiębiorstwa, jakim jest bank niesie za sobą wiele konsekwencji, w szczególności dla kredytobiorców posiadających kredyt denominowany lub indeksowany do waluty szwajcarskiej.

W celu zabezpieczenia swoich interesów, kredytobiorcy, ale także pozostali wierzyciele, powinni zgłosić swoją wierzytelność syndykowi masy upadłościowej banku poprzez system Krajowego Rejestru Zadłużonych.  Czy jest to aż tak skomplikowane?

Niestety procedura nie należy do najłatwiejszych, a dodatkowym utrudnieniem jest dokonanie zgłoszenia przez Internet.

Upadłość banku może wzbudzać zaniepokojenie u klientów i kredytobiorców, nie jest to bowiem sytuacja z którą, spotykamy się na co dzień. Niemniej instytucje bankowe, podobnie jak każde inne przedsiębiorstwo mogą ogłosić upadłość. W takiej sytuacji kluczowe jest zachowanie spokoju i podjęcie sprawnego działania w celu zgłoszenia wierzytelności do syndyka.

Syndyk to osoba, która obejmuję zarząd nad majątkiem upadłego przedsiębiorstwa (w tym wypadku jest to Bank) oraz dokonuje podziału tegoż majątku pomiędzy wierzycieli, którzy w sposób prawidłowy zgłosili swoją wierzytelność.

Jak zgłosić wierzytelność?

Wierzytelność zgłaszamy za pomocą systemu teleinformatycznego – Krajowego Rejestru Zadłużonych, dostęp do niego możliwy jest za pomocą przeglądarki internetowej. Dokonując zgłoszenia koniecznym, jest załączenie dokumentów potwierdzających istnienie wierzytelności, w przypadku kredytobiorców będzie to między innymi: umowa kredytu, zaświadczenie o dokonywanych wpłatach, które można otrzymać od banku, potwierdzenia przelewów dokonywanych na spłatę kredytu. Dokonując zgłoszenia, należy ustalić kwotę wierzytelności, w przypadków kredytów zgłaszamy zarówno spłacone raty kapitałowe jak i odsetki. Łączna suma kapitału, odsetek oraz innych poniesionych kosztów daje nam kwotę wierzytelności.

Termin na zgłoszenie wierzytelności

Zgodnie z przepisami na zgłoszenie wierzytelności, wierzyciele mają 30 dni od daty ogłoszenia upadłości Banku. W związku z tym, że 30 dzień od dnia obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości wypada w sobotę 19 sierpnia 2023 r. to wierzyciele, mogą zgłaszać wierzytelność w pierwszym dniu roboczym, który wypada po tej dacie czyli do 21 sierpnia 2023 r.

Podsumowując 21 sierpnia 2023 r., jest ostatnim dniem w, którym można bez opłat zgłosić wierzytelność do syndyka. Po tej dacie dokonanie zgłoszenie będzie możliwe jedynie po uiszczeniu opłaty za spóźnienie, która na dzisiaj wynosi – 1010,49 zł.

Kredyt we franku i toczące się postępowanie sądowe – co dalej?

Jeżeli kredytobiorca przed ogłoszeniem upadłości pozwał Getin Noble bank o zwrot spłaconego kredytu, to niestety postępowanie sądowe uległo zawieszeniu w dniu 20 lipca 2023 r. i pozostanie zawieszone do momentu zakończenia postępowania upadłościowego. W obecnej sytuacji jedyną możliwością odzyskania środków z tytułu spłaconego kredytu jest zgłoszenie wierzytelności do syndyka.

Masz wątpliwości? Możemy Ci pomóc!

Jeżeli zgłoszenie wierzytelności do syndyka wydaje Ci się skomplikowane i nie chcesz popełnić żadnego błędu, skontaktuj się z nami.

Nasza kancelaria ma doświadczenie w zgłaszaniu wierzytelności, w ramach zlecenia wykonamy obliczenia należnej kwoty wierzytelności, dokonamy zgłoszenia wierzytelności do syndyka w postępowaniu elektronicznym, a także przygotujemy inne niezbędne dokumenty.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami:

e-mail: kancelaria@kancelaria-ciesielski.pl

nr telefonu: 739 199 006

Aleksander Szostak

Zapraszamy do kontaktu!
Bądź na bieżąco - zapisz się do naszego Newslettera!

Najnowsze wpisy

Wszystkie artykuły
PRAWNICY, KTÓRZY ROZUMIEJĄ BIZNES
Zostaw nam swój adres e-mail lub telefon a skontaktujemy się z Tobą.

    PRAWNICY, KTÓRZY ROZUMIEJA BIZNES
    ul. Gdańska 4A, lok. 4B, 87-100 Toruń
    poniedziałek - piątek: 9-16
    +48 739 199 006kancelaria@kancelaria-ciesielski.plUmów się na spotkanieZADZWOŃ
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram